Vědecká zasTÁVka: první vystoupení
Pořádá: Středisko společných činností AV ČR, Fyzikální ústav AV ČR, Historický ústav AV ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Ústav výzkumu globální změny AV ČR

Prezenčně a stream
vědecká zasTÁVka

středa 3. 11., 18:30
Publikum: studenti SŠ, studenti VŠ, dospělá veřejnost
Téma: fyzika, historie, chemie, svět vědy, životní prostředí
Přibližná délka trvání: 80 min
REZERVOVAT

Sledovat přenos
ZasTAVte se na kus řeči s mladými vědkyněmi a vědci, laureáty ocenění Prémie Otto Wichterleho. V krátkých příspěvcích Vám představí svůj výzkum, ale i svou cestu do Akademie věd ČR a své působení v ní. Jakým výzvám čelí a co je motivuje? Inspirativním večerem pro začínající vědce i další zájemce o vědu provede Martina Spěváčková.

Prezenční akce se současným online streamem.

Přednášející

Mgr. Martina Spěváčková
Tiskové oddělení AV ČR
Martina Spěváčková působila několik let v Českém rozhlase jako politická reportérka, později jako moderátorka nově vzniklé zpravodajské stanice Český rozhlas Plus. Pak přešla do Seznamu, kde moderovala pořady Duel a Výzva. Nejvíc ji baví rozhovory se zajímavými lidmi.
Mgr. Vojtěch Kessler, Ph.D.
Historický ústav AV ČR
Zaplnit historii těmi, kdo ji skutečně prožili, si klade za cíl projekt Databáze dějin všedního dne, jejímž správcem je Vojtěch Kessler. Kdo a co tvoří historii? Významné osobnosti a události, nebo obyčejní lidé se svými běžnými starostmi? Historici se o osudy obyčejných lidí v minulosti doposud zabývali méně. Ovšem poslední dobou se čím dál častěji obracejí k „dějinám zdola“. V centru jejich zájmu stojí konkrétní jedinec se svými pocity a prožitky a z historie začal vystupovat člověk jako takový.
Mgr. Zuzana V. Harmáčková, Ph.D.
Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Věda o udržitelnosti se zabývá současnými problémy společnosti i životního prostředí. Se Zuzkou Harmáčkovou bude řeč o tom, proč je výzkum v oboru udržitelnosti důležitý i zábavný, jakou cestou je možné se k němu dostat, i jak kariéra ve vědě o udržitelnosti v praxi vypadá. Ukáže vám také příklady výzkumu udržitelnosti, konkrétně z oblasti studií budoucností a scénářů budoucího vývoje.
RNDr. Tomáš Slanina, Ph.D.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Budiž světlo! Co všechno dokáže viditelné světlo? Jak souvisí barva světla s jeho schopnostmi? Může obyčejné světlo přeměnit chemické látky? Je reálná fotosyntéza ve zkumavce? Na tyto a jiné otázky odpoví krátká prezentace Tomáše Slaniny.
Ing. Jan Berger, Ph.D.
Fyzikální ústav AV ČR
Někdy si je člověk o své profesní cestě naprosto jistý, do cesty se mu však připlete náhoda, a náhle je však jinak. To se stalo i Janu Bergerovi. Co ho přivedlo k doktorskému studiu? A co na Fyzikálním ústavu zkoumá?
Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že je při návštěvě akcí konaných prezenčně nutné dodržovat platná vládní epidemická opatření. Děkujeme za pochopení. Váš realizační tým TAV.