Grygar

Grygar

film_preview_grygar.jpgrežie Martin Petrásek, 2018

Celovečerní dokument o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara natočili studenti oboru Multimediální techniky Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Více než rok stínovali život Jiřího Grygara, českého astrofyzika, popularizátora vědy a vášnivého cyklisty.

Z původně malého studentského snímku vznikl dokument celovečerního rozměru bohatý na vzpomínky, zážitky i na pohled na vědu, skepticismus anebo víru. Vydáme se s Jiřím Grygarem do vzpomínek na dětství, do válkou stiženého Slezska. Poznáme Grygarovy začátky na brněnské hvězdárně i tajemnou část vědeckého bádání v oblasti astročásticové fyziky. Navštívíme argentinskou pampu, kde Grygar pravidelně putuje za svým výzkumem, ale také nahlédneme do jinak přísně střeženého zákulisí udělování Bludných balvanů. Ebicykl, věda, Okna vesmíru dokořán, Sisyfos, víra. Takový je Jiří Grygar.

Okem vědce

Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR

Jiřího Grygara znám velmi dobře, jsme přátelé, spolupracovali jsme už na tolika věcech, že ani nejdou spočítat. Znám se částečně i s jeho rodinou, syna Lukáše pamatuji jako malého. Nic mě nepřekvapí, říkal jsem si, když jsem šel na pražskou premiéru filmu v kině Atlas. Prostě si zopakuji, co znám. To jsem se ale přepočítal. Když film skončil, zaskočilo mě to. To už je konec? Ptal jsem se sám sebe. Snad nikdy mi 84 minut neuběhlo tak rychle. Filmovým štábem velmi pracně pojatý film je každou chvílí jiný, o něčem jiném a někde jinde. Film je optimistický, inspirující a také oceňovaný, na ČSFD má i s odstupem hodnocení skvělých 79 %. A jak tam někdo píše v komentářích: "Grygar by mohl mluvit o čemkoliv...". Určitě se podívejte, nebudete litovat. Tento muž – Jiří Grygar – je velkou inspirací.

 

Sledujte film

Film bylo možné sledovat pouze v průběhu festivalu.