PODCAST: Řasy na talíři
Pořádá: Středisko společných činností AV ČR

Prezenčně
rozhovor

úterý 7. 11., 18:30–19:15
Publikum: studenti SŠ, studenti VŠ, dospělá veřejnost, senioři
Téma: biologie
Přibližná délka trvání: 45 min
Skrytěnky, zlativky, krásnoočka nebo třeba parožnatky - mnohé z řas mají poetické názvy, stanou se někdy důležitou součástí našeho jídelníčku? Nebo už jí jsou, aniž bychom to tušili? Přijďte na živé nahrávání Podcastu Akademie věd, více zde: https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/podcasty/, ve kterém se budeme ptát Richarda Lhotského z Centra Algatech při Mikrobiologickém ústavu AV ČR, jak se řasy dají využít na talíři, v medicíně nebo průmyslu. Dozvíte se taky, jak se řasy zkoumají, jaké patenty v Algatechu získali a jak se v tomto oboru daří propojovat vědu a byznys. Moderuje Jitka Kostelníková.

Podcast Akademie věd
Profilové rozhovory s vědci a vědkyněmi z ústavů Akademie věd ČR. Poslechněte si, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Tematicky se pohybujeme ve všech oborech, od astronomie po zoologii. Najdete nás na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts nebo Anchoru a na dalších podcastových aplikacích. Nově taky připravujeme audio verze článků A / Magazín, více zde: https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/casopisy/.

Host

Mgr. Richard Lhotský, Ph.D.
Mikrobiologický ústav AV ČR
Mgr. Richard Lhotský, Ph.D., se v Centru Algatech MBÚ AV ČR zabývá spoluprací s komerčními uživateli řasových biotechnologií a uplatněním výsledků aplikovaného výzkumu. Mnoho let působil v oblasti praktického využití biotechnologií v životním prostředí.

Moderátorka

Jitka Kostelníková
Středisko společných činností AV ČR
Od jara 2022 připravuje a moderuje Podcast Akademie věd. Zkušenosti s audiem získala jako editorka a moderátorka (ČRo Vltava), audio tvorbě se věnuje také ve skupině Kineticon.cz. V rámci popularizace vědy ji baví hledání cest, jak přibližovat vášeň pro vědu.