Filmy ke zhlédnutí ONLINE

Filmy ke zhlédnutí ONLINE

Mon Oct 26 19:07:00 CET 2020

Ani letos jsme Vás nechtěli připravit o oblíbenou součást našeho festivalu – promítání dokumentárních filmů. Připravili jsme pro Vás 6 filmů ze světa vědy, které si můžete pustit hned od prvního festivalového dne – pondělí 2. listopadu od 9:00 hod.

Těšit se můžete na Perkův dalekohled, dokument studentů oboru Multimediální techniky na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě, který propojuje největší český dalekohled s největším českým astronomem Lubošem Perkem. Není tedy náhodou, že je tento dvoumetrový dalekohled pojmenován právě po našem hlavním protagonistovi. Doc. Luboš Perek se do dějin nesmazatelně zapsal jako člověk, který pomohl definovat kosmický prostor, jako první upozornil na problematiku kosmického smetí a byl zároveň učitelem nejvýznamnějším československým astronomům.

Celovečerní dokument Grygar o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara natočili také studenti oboru Multimediální techniky Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Více než rok stínovali život tohoto českého astrofyzika, popularizátora vědy a vášnivého cyklisty. Vydáme se s ním do vzpomínek na dětství, do válkou stiženého Slezska. Poznáme Grygarovy začátky na brněnské hvězdárně i tajemnou část vědeckého bádání v oblasti astročásticové fyziky. Navštívíme argentinskou pampu, kde Grygar pravidelně putuje za svým výzkumem, ale také nahlédneme do jinak přísně střeženého zákulisí udělování Bludných balvanů. Ebicykl, věda, Okna vesmíru dokořán, Sisyfos, víra. Takový je Jiří Grygar.

Uprostřed pralesa v Papui Nové Guineji stojí vysoký jeřáb. Umístit tak obrovský stroj do centra divočiny, ke které nevede ani pořádná příjezdová cesta, není jednoduché, ale vědecký příslib, který jeřáb nese, stojí za všechna příkoří. O neobvyklou stavbu se zasloužil český biolog prof. Vojtěch Novotný působící ve výzkumném centru Binatang v provincii Madang. I když jeřáb možná kazí tradiční panorama tropického lesa, vědci díky němu dosáhnou při výzkumu dál a výš a tato výhoda vede nejen k více objevům, ale i k efektivnější ochraně pralesa. Takový zásah má však dopad i na místní komunitu. Jak tedy probíhá vzájemná symbióza mezi českými vědci, domorodci a jejich novým sousedem? To a mnohem více se dozvíte v dokumentu Jeřáb v džungli.

Magnetické bouře, změny klimatu, extrémní sucha, bleskové povodně, sesuvy, seismická aktivita či vulkanická činnost. To vše čím dál tím častěji ovlivňuje životy lidí, i zde v České republice. Je vůbec možné těmto jevům předcházet, předpovídat je? Je možné úplně odstranit či alespoň redukovat jejich ničivé následky? Jak? Kdo se u nás zabývá výzkumem těchto jevů? Cyklus populárně-vědeckých dokumentárních filmů Tiché hrozby odpoví na všechny tyto otázky a představí veřejnosti srozumitelnou formou některé nebezpečné jevy.

Dokument Magion – příběh družice zachytil příběh stejnojmenné družice, která v roce 1978 po mnohaletém úsilí vzlétla na oběžnou dráhu Země. S myšlenkou přišli inženýři Pavel Tříska a Jaroslav Vojta po cestě z Geofyzikálního ústavu AV ČR do Ruska. Při sestavování družice, na jejíž výrobě se podíleli, si uvědomili, že by závaží vyvažující těžiště družice mohli nahradit stejně těžkým přístrojem, který by dokázal získat více údajů z cesty družice vesmírem. Nápad však musel nejdříve projít úředním schválením a získat patřičná povolení. Následovala vleklá a nelehká práce na projektu, který je významnou českou stopou ve vědeckých objevech.

Čeští badatelé zkoumají na Špicberkách už 6 let pomocí unikátního přístroje pravidelně pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve hluboko pod ledem. Jsou schopni předpovědět i strašlivě ničivá zemětřesení, jako bylo například to v Japonsku v roce 2011. Daleko na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Na svou poslední expedici za polární kruh se badatelé Josef, Honza, Filip a Miloš rozhodli přizvat i dva filmaře a vznikl z toho dokumentární film Pohyby aneb za tajemstvím hlubinných procesů Země.